B 12 Vitamini

0
832

B 12 Vitamini

 B12 vitamini anemiye yol açan vitaminlerden biridir. Suda çözünen diğer vitaminlerin (B grubu vitaminler ve C vitamini) aksine B 12 vitamini karaciğer, böbrek ve diğer dokularda depolanabilmektedir. Bu yüzden, B12’den fakir diyetle beslenenlerde B 12 eksikliği, 5 yıl sonra ortaya çıkabilir.B 12  vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Et, balık, süt ve yumurta B12 açısından zengindir. Günde 2-3mcg B 12 alımı önerilir.

Besinlerdeki B 12 vitamininin emilebilmesi için mideden ‘intrensek faktör’ salgılanır. Bu da ince barsağa kadar B 12’yi taşır. Ancak bağırsakta emilebilmesi için B12,  intrensek faktör ayrılmalıdır. Bunun içinde pankreas salgılarına ihtiyaç vardır.  Serbest kalan B12, buradan kana geçmektedir. B12 emilimi şekilde görülmektedir

 

afp20030301p979-f2

B 12 vitamininin eksikliğinde anemi gelişmeden önce ilk olarak beyin ve sinir dokusu etkilenebilir. B 12 eksikliğinde sinir hücrelerinin fonksiyonları bozulur. Bu da, hissizlik,ağrı ve karıncalanma hissi veya yanmaya neden olur. Ayrıca, zihinsel fonksiyonlarda bozulmaya neden olabilir.

B 12 eksikliğinde ek olarak,dil kırmızı renklidir ve papillalarında silinme vardır. İshal de görülür. Bunun nedeni, ağız tabanı ve gastrointestinal mukoza gibi hızlı bölünen bölgelerdeki hücrelerin B 12 eksikliğinde bölünememesidir.

B 12 eksikliğini saptamak için serumda B 12(kobalamin) ölçümü yapılır. Ancak B 12 kanda normal saptanırsa ve hastada eksiklik olduğundan şüpheleniyorsa; idrarda metilmalonik asit ölçümü ve homosistein ölçümü yapılmalıdır.

B 12 eksikliğinin; demans, koroner arter hastalığı, alzaymır,depresyon diyabetik nöropati gibi bir çok hastalıkla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Homosisteinin zararsız hale dönebilmesi için B12 vitaminine gereksinim vardır. B12 eksikliğinde homosistein artar. Homosistein hem aterosklerozda hem de osteoporozda rol alan önemli bir bileşiktir. Homosistein artışı kalp krizi için bağımsız bir risk faktörüdür.

Tedavisi kolay bir durum olduğu için B 12 eksiliğinin tanısını koymak önemlidir. Eğer mide ve barsaklarda B12 emilimini engelleyen bir hastalık varsa B12 vitaminin intramusküler yoldan almanız gereklidir. Aksi taktirde ağızdan alınabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here