Sinüzit ve Tedavisi

0
437

Sinüzit ve Tedavisi

Sinüsler içi hava dolu kemik boşluklardır.Burun çevresindeki dört tane sinüs vardır. Bunlar; maksiller, frontal, etmoid ve sfenoid sinüstür. Bu sinüsler; havanın nemlendirilmesi,ısıtılması ve havadaki zararlı maddelerin yakalanmasını sağlarlar. Sinüslerin içinde normalde mikroorganizma yoktur. Sinüs boşluğunda enfeksiyon oluşmasına sinüzit denilmektedir. Sinüzite sıklıkla rinit de eşlik ettiği için rinosinüzit olarak da isimlendirilir. En sık maksiller sinüzit saptanmaktadır.

 

9273901-Sinusitis-eps8-Stock-Vector-sinus-sinusitis-anatomy

Sinüsler mukus üreten respiratuar epitel ile kaplıdır. Oluşan bu sekresyonlar önce burun boşluğuna oradan da boğaza giderler. Normalde mukus, sinüs içinde birikmez. Ancak nazal polipler ve burun deviasyonları gibi nedenlerle sinüs içindeki delikler kapanırsa veya soğuk, bakteri ve virüslerle silier aktivite bozulursa, mukus sinüs içinde birikir. Ayrıca alerjik rinitte, mukozal ödem ve büyümüş polip mukus salgısının akışını önler. Bu durumda sinüzit kliniği oluşur. Biriken sekresyonlar, bakteri ve virüslerle enfekte olabilir.

Tanı genelde kliniğe göre konulur. En sık viral üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında gelişir. Viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu on günden uzun sürüyorsa veya son 4-5 gündür, genel durumda bir kötüleşme varsa bakteriyel sinüzit düşünülmelidir. Bazen de sinüs grafisinden faydalınılmaktadır. Burada sinüslerin içinde hava sıvı seviyesi görülmesi tipiktir.

Akut sinüzit hastalık süresinin dört haftadan kısa olduğu durumdur. Viral sinüzitler bakteriyel sinüzitlerden daha sık gözlenir.En sık rinovirüs ve influenza ve parainfluenza virüsü etkendir. Bakteriyel etkenlerden streptokokus pnömonia ve hamefilus influenza en sık neden olur.Sinüs inflamasyonu bulgularının 12 haftadan uzun sürmesi durumuna kronik sinüzit denilmektedir. Bu durumda paranazal sinüs tomografisi gerekir ve tedavisi daha zordur.

Burun tıkanıklığı, koku kaybı, sinüsler üzerinde dokunuca hassasiyet, yüzde ağrı ve baskı hissi, baş ağrısı, geniz akıntısı ve öksürük olabilir. Baş ağrısı ve baskı hissi öne eğilince artar. Hastalık semptomları genelde yedi günden uzun sürer.

Tedavide hedef sinüs drenajının tekrar sağlanmasıdır.Hafif semptomları olanlara; nazal dekonjestanlar, burnun tuzlu su ile temizlenmesi yeterlidir. Alerji öyküsü olanlara nazal glukokortikoidler verilir.Yedi günün sonunda iyileşme olmayanlara amoksisilin benzeri antibiyotikler verilebilir.Şiddetli semptomları olanlara başlangıçta antibiyotik önerilir.

Hastaların %40’ı antibiyotik kullanmadan kendiliğinden iyileşir. Genelde tedavi verilince hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ancak nadiren tedavi edilmeyen durumlarda menenjit, kavernöz sinüz trombozu, göz çevresinde selülit ve apse gelişebilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here