Sessiz Katil! Hipertansiyon

0
870

Sessiz Katil! Hipertansiyon

Kan basıncı; periferik dirençle kalp debisinin çarpımı ile oluşur. Tansiyon değerlerine göre hipertansiyonun evreleri tabloda belirtilmiştir:

Kan Basıncı Evresi

Sistolik Kan Basıncı

Diyastolik Kan Basıncı

Yorum

Normal

<120

<80

 

Prehipertansiyon

120-139

80-89

KAH ve inme riski artar.

Evre 1 HT

140-159

90-99

Tedavinin faydalı olduğu kanıtlanmış

Evre 2 HT

>160

>100

Risk daha fazla; ikili ilaç tedavisi düşün

Erişkin her üç hastanın birinde hipertansiyon(HT) vardır. HT dünyada 1.5 milyar insanda mevcuttur ve yılda 9.4 milyon insan hipertansiyondan ölmektedir. Maalesef tansiyonu yüksek on hastadan sadece birinde tansiyon kontrol altına alınabiliyor. Çünkü hastaların yarıdan fazlası tansiyonun yüksek olduğunun farkında değildir. Hipertansiyon fazla klinik belirti vermediği için tansiyon ölçümü yapılmadan hiper-tansiyonunun farkında olunamaz. HT tanısı konulanların çoğu da tedavi almasına rağmen kan basıncını normal seviyeler indirememiştir. HT yıllarca asemptomatik seyretse bile zararı devam eder . Bu yüzden hipertansiyona sessiz katil denilmiştir. HT damar yapısında geri dönüşümü olmayan hasar oluşturur. Bu yüzden tedavi edilmezse kalp hastalığı, felç, bacak damarlarında tıkanma, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve körlüğe neden olabilir.

Tansiyonu düzenli ölçtürün! Tansiyon ilacı kullanmıyor olsanız bile şu durumlarda düzenli tansiyonunuzu ölçtürün: ailenizde yüksek tansiyon varsa, 40 yaşından büyükseniz, şişmansanız, sigara içiyorsanız, şeker hastası iseniz veya ailenizde şeker hastası varsa ve gebe iseniz.

Doğru tansiyon ölçümü: Ölçümden önce sigara , kahve içilmemeli, en az on dakika kadar dinlenmiş olunmalı, ölçüm sırasında kol kalp seviyesinde tutulmalı. Her iki koldan tansiyon ölçülüp yüksek olan değer doğru farz edilmeli. Ölçüm cihazının manşonu uygun boyutta olmalı. Bu şekilde ölçüm yapılarak sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Tansiyonu düşürmek için: düzenli yürüyüş ve egzersiz yapın, potasyum zengin gıdalar(muz,patates,domates) tüketin, tuz , kafein ve kalori tüketimini azaltın, somon gibi soğuk su balıkları(Omega 3) tüketin. Kendinizi iyi hissetseniz bile tansiyon ilacını düzenli almayı unutmayın.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here