Safra Taşları

0
619

Safra Taşları

Safra salgısı nedir? Safra salgısı karaciğerde oluşur ve safra kesesinde birikir. Günlük yaklaşık yarım litre safra oluşturulur.Gerektiğinde oluşan bu safra, safra kesesinden bağırsaklara salınır. Safra salgısı ne işe yarar? Safra; yağda eriyen vitaminlerin(A,D,E,K vitamini) emilmesini ve yağların sindirilmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki fazla kolesterolün ve bilüribinin vücuttan atılmasının tek yolu, safra sentezlenmesidir. Safra oluşumuna katılan kolesterol bağırsak yoluyla atılır.

Safra taşlarına toplumda oldukça sık rastlanmaktadır. Sıklığının, %3-7 arasında olduğu saptanmıştır. İleri yaş, bayanlar, gebelik, diyabetliler, obezitesi olanlar, trigliserit yüksekliği olanlar, hızlı kilo kaybı durumları, hemoliz yapan hastalıklar ve siroz varsa safra kesesinde taş oluşma riski artar.

İki tip safra taşı vardır.

1)Kolesterol taşları: Kolesterol, kalsiyum ve proteinden oluşur. Safra içine aşırı miktarda kolesterol geçince ve safra asidi sentezi azalınca oluşur. Bu durumda kolesterol safra içinde eritilemez, kristalleşmeye başlar ve ilerleyen zamanda burada taş oluşur.

2)Pigment taşları: Bilüribin safra içine aşırı geçip kalsiyumla birleşip kristalleşir ve taş oluşur.

safra01

Safra kesesi taşları, en sık karın ağrısına yol açar. Karın ağrısının nedeni safra yollarının taşla tıkanmasıdır. Tıkanma sonrası safra kesesi içindeki basıç artar ve kese duvarı gerilir. Ağrı başlayınca şiddeti zamanla artar. Bir süre sonra da yavaş yavaş azalır. Ek olarak, bulantı ve kusma gözükür. Ancak safra kesesinde taş olanların çoğunda (%60-80) klinik belirti saptanmaz.

Tanı karın ultrasonografisi ile konur.Ayrıca enfeksiyon ve safra yollarında tıkanma varlığını değerlendirmek amacıyla; ALT, AST, ALP, GGT ve bilüribin testlerine bakılabilir.

Safra taşı, tedavisinde safra kesesi çıkarılır. Taşa bağlı şikayeti olmayanlara ise operasyon önerilmez.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here