Respiratuar Asidoz

0
316

Respiratuar Asidoz
CO2 artışı nedeniyle oluşan asidozdur. Respiratuar asidozda; baş ağrısı, yorgunluk, bilinç bulanıklığı ve koma gelişebilir. Arter kan gazı ile değerlendirilir. Burada bakılan parametreler şunlardır:

-PaCO2; kandaki CO2’nin parsiyel basınctır. Ventilasyonu gösterir. Normal değeri 35-45mmHg’dır.
-PaO2; kanda erimiş halde bulunan oksijenin yaptığı basınçtır. Gaz alışverişinin etkinliğini gösterir. Formülü; 104-(0.27 x yaş). Normal değeri 80-100mmHg’dır.
-SO2; hemoglobine bağlı taşınan oksijenin, kandaki toplam oksijne oranıdır.
-Total CO2 (tCO2): aktüel CO2 ve plazmada çözünen CO2 miktarının toplamıdır. Normal değeri 25-29mEq/L’dir.
-ctO2 (oksijen kontenti), kanda hemoglobin ve serbest halde taşınan toplam oksijen miktarıdır.
-FO2Hb (fraksiyone oksihemoglobin); oksijenlenmiş hemoglobin miktarının, toplam hemoglobine oranıdır. Hemoglinopati varsa F02Hb değeri, S02’den düşüktür. Çünkü kanın oksijen taşıması normal ancak dokuya vermesi azdır.

-PA02; alveoldeki oksijen basıncı miktarıdır.
-P(A-a)O2; alveol ile arter arasındaki oksijen gardyentidir. Gaz alışverişini gösterir. Normalde on beşten az olmalıdır. Bu durumda %100 oksijen verilir. KOAH, astım, pnömoni, pulmoner emboli, akut respiratuar distres sendromu(ARDS) ve intertisyel akciğer hastalığında oksijen sonrası bu fark düzelir. Eğer bu fark düzelmiyorsa; akciğerde şant varlığı düşünülmelidir.

Respiratuar asidoz gelişince, böbrekler asidozu kompanse etmek için idrarla bikarbonat atılımını azaltarak, kandaki bikarbonat miktarını arttırırlar. PCO2 değerindeki her 10mmHg artış için;  bikarbonat değeri 1mEq/L artmaktadır. Bu sayede pH değeri normal sınırlarda tutulmaya çalışılır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here