Obezite Tedavisi

0
240

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisinde uygun kiloya ulaşmak hedeflenir. Bunun için diyet, egzersiz,davranış değişikliği, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemlerinden faydalanılır.

1)Diyet Tedavisi; Önemli olan sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Bu sayede istenilen kiloya gelmek ve bu kiloda uzun süre kalmak temin edilebilir. Sağlıklı beslenebilmek için hergün iki-dört porsiyon süt veya süt ürünü ve beş porsiyon meyve sebze tüketilmelidir. Farklı renklerde sebze ve meyve tüketimi tercih edilmelidir. Aynı şekilde günlük alınan gıdaların çeşitliliğinin fazla olması önerilir.

Bir kilogram yağ dokusu, 7000kcal’ye eşittir. Bu yüzden, günde 500kcal kısıtlama ile haftada yarım kilogram zayıflanabilir. Bu şekilde altı ayda, mevcut kilonun %10’u kadar zayıflanabilir. Birçok farklı diyet çeşidi vardır. Tedavide en önemli nokta alınan kalorinin azaltılmasıdır. Kişi istediği bir diyet programını seçebilir. Ancak çok düşük kalorili diyetlerin sağlığa zararlı etkileri olabilir.

Karbonhidrattan aşırı fakir diyette; keton cisimleri artar, glikojen su tuttuğu için vücutta sıvı kaybı olur. Proteinler, glukoz üretimi için kullanılırlar ve buna bağlı olarak sağlık sorunları gelişebilir. Osteoporoz ve böbrek taşı gelişme riski artar.
Yağdan aşırı fakir diyette; çinko, E vitamini ve B12 eksikliği gelişebilir.
Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır:
*Düşük enerjili gıdalar, porsiyonu küçültmekten daha iyi sonuç verir. Çünkü gıdanın enerji içerğine değil hacmine bakarız.
*Sıvı gıdalar, katılara göre daha az doyurucu olduğundan, yüksek kalorili sıvı alımının azaltılması gereklidir.
*Diyetin tipinden ziyade diyete bağlılık önemlidir.
*Diyet yaparken önce hızlı kilo verilir, sonra bu hız azalır. Çünkü vücut enerji tüketimini azaltır. Bu yüzden diyet başarısız oluyor sanıp vazgeçilmemelidir.
*Hazır ve enerji yoğunluğu yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.
*Yemek yerken televizyon seyretmek gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.
*Sıkıntılı, stresli ve öfkeli durumlarda aşırı yemek yememeye çalışmalıdır.
*Yemek, yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek yenmelidir. Yemek sırasında, ara ara çatalı kaşığı elinden hiç bırakmalıdır.
*Uzun süre sofrada kalmamalı ve kalkmak için tam doymayı beklememelidir.
*Diyet sırasında kilo verenlerin; 2/3’ü bir yıl içinde; tamamına yakını ise beş yıl içinde, kilolarını geri alır. Bu yüzden, yaşam tarzı değişikliği ömür boyu yapılmalıdır.

2) Egzersiz Tedavisi; haftada üç kez nabız sayısını %60-80 arttıracak şiddette egzersiz önerilir. Egzersizle, metabolizma hızı spordan sonraki 10-15 saat boyunca artar. Çünkü kaslar dinlenim durumunda yağlardan daha çok kalori harcarlar. Egzersiz hem kalp sağlığını korur hem de kilo vermeye yardımcıdır. Diyet gibi uzun süre yapılması ve yaşam tarzı haline getirilmesi önerilir.

3) Davranış değişikliği Tedavisi; burada kişinin çevresinden ve sağlık çalışanlarından destek alması önemlidir. Kişi, çok yemek yeme davranışını bırakıp, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışır. Bunun için; kendi kendini gözlemleme, uyaran ve yemek yeme kontrolü, alternatif davranış geliştirme, pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme ve sosyal destek yöntemleri kullanılır.

4)İlaç tedavisi; obezitesi olan hastaya en az üç aylık diyet, egzersiz ve davranış tedavisi verilir. Eğer üç ayda %5-10 kadar kilo kaybı sağlanamassa ve kişinin vücut kitle indeksi(VKI) otuzun üstünde ise, ilaç tedavisi başlanabilir. Eğer hastada; diyabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon,kolesterol yüksekliği ve uyku apnesi gibi bir hastalık da varsa; VKI, 27’den büyükse ilaç verilebilir. İlaç tedavisi alan hastalar, üç ayda bir kontrol edilir. Eğer kilo kaybı %5’den az ise ilaç tedavisi kesilir. Başka bir tedavi seçilir.

5)Cerrahi tedavi: ilaç tedavisine rağmen yılda %10 zayıflama olmamışsa ve VKI kırkın üstünde ise cerrahi yapılabilir.Ek hastalığı olanlarda, VKI otuz beşin üstünde iken de cerrahi yapılabilir. İki tip cerrahi yöntem vardır. Gıda alımını azaltıcı cerrahide; rezeksiyon veya by-pass yapılarak midenin besin depolama kapasitesi azaltılır. Vertikal band gastroplasti ve laparaskopik gastrik band gibi yöntemler buna örnektir. Malabsorbsiyona yönelik cerrahide ise;ince bağırsak boyu kısaltılır. Jejunoileal by-pass buna örnektir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here