B3 Vitamini

1
1020

B3 Vitamini

B3 vitamini yani niasin vücutta çok önemli görevleri olan bir vitamindir.  B3 vitamini vücudumuzda elliden fazla kimyasal reaksiyonda görevi olan NAD ve NADP’nin yapısında bulunmaktadır. Niasin içeren enzimler; yağ, kolesterol ve karbonhidrat metabolizmasında ve hormonların üretiminde görev alır. Niasinin antioksidan özelliği vardır . Niasin, karaciğerde triptofan sentezlenir. Niasinden zengin besinler; karaciğer, yumurta, balık ve yer fıstığıdır. Bu besinlerin hepsi triptofan açısından da zengindir. Günde en az 15-20 mg niasin alınması önerilmektedir.

Niasin, pellegra hastalığının nedeni araştırılırken bulunmuştur. Pellegranın nedenini niasin ve triptofan eksikliğidir. Pellegranın klinik bulguları 3D ile söylenir (dermatid, demans, diare). Ciltte çatlaklar ve pullanma ile dermatid gelişir. Beyin normal şekilde fonksiyonlarını göremez ve konfüzyon ve demans gelişir. Gastrointestinal sistemin mukozal yüzeylerinin yenilenmesi bozularak ishal gelişir.
B3 vitamininin kullanılabilir formları; niasin ve niasinamidtir. Her ikisinin de değişik uygulamaları vardır. Niasin(nikotinik aist) kolesterol seviyesini düşürür. Niasinamid artrit ve erken başlangıçlı tip 1 diyabette faydalıdır.

 

sindirimi_kolaylastirmak_icin_meyve_suyu_tuketin_h576
Kolesterol yüksekliği tedavisi için kullanılmak üzere niasin içeren ilaçlar üretilmiştir. Niasin kroner arter hastalığı riskini azaltmada diğer antilipidemik ilaçlar kadar etkili olsa da, doktorlar tarafından çok tercih edilmezler. Bunun sebebi niasine bağlı yan etkiler gözlenmesidir. Genelde diğer kolesterol ilaçları kullanılamadığı veya yetersiz kaldığı zaman niasin tedavisi düşünülmektedir. Niasinin LDL, Lipoprotein (a), trigliserit ve fibrinojeni azaltırken aynı zamanda HDL’yi arttırır. Lipoprotein (a), yapısal olarak LDL’ye benziyen, ek olarak apolipoprotein B‘de disülfit bağı olan bir lipoproteindir. Yapılan çeşitli çalışmalar, Lp(a)’nın özellikle yüksek LDL’li kişilerde, kroner arter hastalığı için bağımsız bir risk faktörü olduğunu göstermiştir.Yapılan çalışmalarda niasinin mortaliteyi azaltan bir antilipidemik ilaç olduğunu göstermiştir.
Niasinin yan etkileri iyi bilinmektedir. En sık ve can sıkıcı yan etkisi olan ciltte kızarma (flushing) tipik olarak ilacı aldıktan 20-360 dakika sonra oluşur. Diğer yan etkileri; gastrik irritasyon,bulantı ve karaciğer hasarıdır. Niasin kullanılacaksa 100mg/gün dozunda başlanmalı ve doz 4-6 hafta aralıklarla dikkatlice arttırılmalıdır. Maksimum doz; 1.5-3g/gündür. Inositol heksaniasin kullanılıyorsa, 500mg olarak başlanmalı ve iki hafta sonra 1g’a çıkılmalıdır. En iyisi tüm niasin formlarını yemekle birlikte almaktır.
Inositol heksaniasin; niasinin bir formudur. 6-nikotinik asit molekülünün bir tane inositole bağlanması ile oluşur. Inositol heksaniasin, niasinin sağladığı faydaları; flushing ve diğer yan etkilere yol açmadan yapabilmektedir. Avrupada 30 yıldan uzun süredir, kolesterol düşürmede, intermittant kladikasyoda dolaşımı düzeltmek için ve reyno fenomeninde kullanılmaktadır. Inositol heksaniasin ile, niasine göre daha iyi sonuçlar elde edilmekle birlikte, niasine göre en büyük avantajı daha güvenilir ve daha iyi tolere edilebilir olmasıdır.
Nikotinaminin (Niasinamid) diyabet gelişimini önlediğini gösteren çalışmalar vardır. Bunun mekanizmasının; nikotinamidin antioksidan görevine bağlı olarak beta hücre hasarına yol açan IL-1 salınımını ve nitrik oksit üretimini inhibe etmesi olduğu düşünülmektedir. Nikotinamid ayrıca insülin salınımını ve insülin duyarlılığını arttırmaktadır. Eğer yeterince erken verilirse nikotinamid bazı hastalarda diyabet gelişimini önleyebileceği düşünülmektedir. Bu konuda daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Niasin glukoz toleransını bozabileceğinden diyabet hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Niasin; zeminde karaciğer hastalığı olanlarda veya karaciğer enzimleri yüksek olanlarda,  gut ya da peptik ülseri olanlarda kullanılmaz.Niasinin hangi formunun kullanıldığına bakılmaksızın, yüksek doz (2-6g/gün) niasin kullanıldığında; her 3 ayda bir; karaciğer fonksiyon testlerine ve kolesterole bakılmalıdır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here