Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

1
989

Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri

Karaciğer kendini yenileyebilmektedir. Karaciğerin %60’ı ameliyatla alındığında bile 4-6 hafta içinde karaciğer kendini tamamen yenileyip, eski haline dönebilir. Karaciğere kanla vücuttaki toksik maddeler gelir. Karaciğerdeki hücreler kandan bu toksik maddeleri alıp zararsız hale getirir.

Karaciğer alkol, hepatit virüsleri gibi nedenlerle hasarlanırsa ve bu hasar durdurulamazsa yıllar içinde siroz gelişir. Sirozda normal karaciğer hücreleri hasarlanır yerine oluşan hücreler ise nodüller oluşturur ve karaciğer dokusu içinde yaygın fibrozis oluşumu görülür. Böylece karaciğer birçok görevini yapamaz. Karaciğer yetmezliği gelişirse vücutta bazı belirtiler ortaya çıkar.

UYT

Kilo kaybı:Safra akımında azalmaya bağlı olarak yağların ve vitaminlerin emilimi bozulur. Ayrıca karaciğer besinleri depolama görevini yapamaz. Vücutta katabolizma süreci başlar ve kilo kaybı gelişir.

Ödem: Karaciğerde sentezlenen albumin azalması sonucu vücutta ödem(sıvı toplanması) gelişir.

Bilinç değişikliği: Protein maddelerinin yıkımı sırasında amonyak oluşur. Karaciğer amonyağın üreye dönüştürülmesinin(üre siklusu) yapıldığı yerdir. Amonyak kanda birikirse; nöronlarda fonksiyon bozulması ve beyin ödemi yapıp bilinç değişikliği ve komaya neden olabilir.

Elde kızarıklık: Karaciğer hastalığına bağlı bölgesel damar genişlemesi nedeniyle oluşur.

Erkekte hipogonadizm ve meme büyümesi: Östrojen hormonunun metabolizmasındaki bozukluk nedeniyle oluşur.

Kanamalar: Pıhtılaşma faktörleri karaciğerde sentezlenir. Bunların eksikliğinde kanama gözlenir. Karaciğer yetmezliğinde damarlardaki basınç artışı, yemek borusu çevresindeki venlerde basıncı artırıp; varis kanamasına neden olabilir. Buradaki kanamalar çok şiddetli olur ve karaciğer yetmezliğindeki ölümün üçte biri bu varis kanamaları nedeniyle gerçekleşmektedir.

Sarılık: Karaciğer yetmezliğinde kanda bilüribin değeri yükselir. Kandaki bilüribin düzeyi 2 mg/dL’yi aşarsa deride ve gözde sarılık oluşur. Bilüribin eritrosit yıkımı sırasında oluşur. Kan yoluyla karaciğere gelir. Orada işlemden geçip safra oluşumuna katılır. Bağırsaklara geçip vücuttan uzaklaştırılır. Karaciğer hastalandığında bilüribin kandan yeterince temizlenemez ve sarılık gelişir.(http://www.recepalanli.com/sarilik-nedir-nasil-olusur/

Asit: Karın boşluğunda sıvı toplanmasıdır. Asit, karaciğerdeki hücreler arası boşluktaki sıvının periton boşluğuna geçmesi ile oluşur. Karaciğeri besleyen damarlardaki basınç artışı ve albumin düşüklüğü nedeniyle oluşur.

Splenomegali: Dalağın büyümesidir. Karaciğer damarlarındaki basınç artışı dalak damarlarındaki basıncı da artırır. Dalakta sıvı birikir ve dalak büyümeye başlar.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here