Hipertansiyon Tedavisi-2

0
226

Hipertansiyon Tedavisi-2

6.Alfa blokerler; doksazosin, prazosin ve terazosindir. Feokromasitomada tercih edilir. Ayrıca diğer tansiyon ilaçları yetersiz kalırsa kullanılırlar. Yan etkileri; ilk dozda hipotansiyon yapması, baş dönmesi, çarpınrı ve karın ağrısıdır.

7.Direkt renin inhibitörü; aliskirendir. Yan etkileri, ARB’ler gibidir. Sadece ishal gibi gis yan etkileri daha fazladır.

8. Santral sempatolitikler, klonidin ve metildopadır. Santral sinir sisteminde alfa 2 reseptölerini uyararak, noradrenalin düzeyinde ve kalp hızında azalma ile damar duvarında gevşemeye yol açarlar. Yan etkileri; sedasyon, depresyon ve ağız kuruluğudur. İlaç kesilince rebound tansiyon yüksekliği yapabilir.

9.Direkt vazodilatatör; hidralazin baş ağrısı, taşikardi ve flushing yaparken, minoksidil ise hirsutizm,taşikardi ve ödem yapar.

Tansiyonun hızlı bir şekilde düşülmesi gerektiğinde parenteral tansiyon ilaçları kullanılırlar. Gerçek acil durumlarda hedef bir saat içine tansiyonu düşürmeye başlamaktır. Bu amaçla kullanılan ilaçlar:

1.Sodyum nitroprussid; damar duvarında gevşemeye neden olur. Dozu 0.25-10mikrogram/kg/dakikadır. Etkisi en hızlı etki başlayan ve biten ilaçlardan biridir. Yoğunbakımda yakın takip ile verilmelidir. İlacı ışıktan korumak gerekir.Yüksek dozda verilince yetmiş iki saat sonra veya böbrek ile karaciğer yetmezliği varsa toksik bir metabolit olan tiosiyanat birikir. Tiosiyanit düzeyi 10mg’dl’nin üzerine çıkmamalıdır. Yan etkileri; bulantı, kusma, his kaybı, kulakta çınlama, görmede bulanıklık ve bilinç değişikliğidir.Bir ampülün içinde 60miligram sodyum nitroprussid vardır. Bir ampül 500cc %5 deksroz içine konulup 5-10cc/saat hızında verilir.

2.Nitrogliserin; nitropurusidin verilemediği karaciğer ve böbrek yetmezliği ile koroner artar hastalığında verilir. Koroner damarlar üzerine olumlu etkisi vardır. Tansiyon düşürücü etkisi nitroprussidden daha azdır. Dozu 5-250mikrogram/dakikadır. Preloadı düşürdüğünden, sağ ventrikül infarktında verilmemesi önerilir. Yan etkileri; baş ağrısı bulantı ve kusmadır. Uzun süreli kullanımda tolerans gelişir. Bir ampül içine 10 miligram nitrogliserin vardır. 500cc %5 deskroz içine 2 ampül konulup 5cc/saat hıznda tedaviye başlanır.

3.Labetolol: Gebelikte tercih edilir. Yarı ömrü uzun olduğundan infizyon yerine günde 4 kez verilmesi tercih edilir.Yan etkileri; bulantı, kusma, bronkospazm, kalp bloğu ve postural hipotansiyondur.

4.Esmolol; aort diseksiyununda tercih edilir. Dozu 50-300mikrogram/kg/dakikadır.
5.Nikardipin; ameliyat sonrası olan durumlarda tercih edilir. 1mg/saat hızında ve santral venden verilmelidir. Periferal damardan veriliyorsa damar yolu 12 saatte bir değştrilmelidir.
6.Hidralazin; gebelikte önerilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here