Göğüs Ağrısının Nedenleri

1
1501

Göğüs Ağrısının Nedenleri

Anjina; kalp kasında iskemi nedeniyle oluşan göğüs ağrısıdır. Sık karşılaşılan bir durumdur ve genelde göğüs ağrısı hastaları korkutarak doktora getirmektedir. Göğüs ağrısının bir çok nedeni vardır. Kalp kökenli göğüs ağrısı nedenleri; kalp krizi, aort diseksiyonu ve perikardit olarak sayılabilir. Kalp kökenli olmayan göğüs ağrıları; gastrit, reflü, safra kesesi hastalıkları, kas iskelet sistemi ağrıları, psikolojik nedenler, pnömoni, pulmoner emboli ve pnömotoraks olarak sayılabilir.

Göğüs ağrısı ile gelenlerden; göğüs ağrısının ne zaman başladığı, göğüs ağrısının yerleşimi, şiddeti, genel vasıfları, arttıran ve azaltan faktörler ve eşlik eden semptomların varlığı ilgili bilgiler alınmalıdır. Hastalara kalp ve akciğer muayenesi yapılmalı ve EKG ile akciğer filmleri çekilmelidir.

Göğüs ağrısının önemli nedenleri şunlardır:

Akut koroner sendromda; koroner kalp hastalığı nedeniyle göğüs ağrısı olur. Bu grupta; anstabil anjina, akut miyokard infartüsü(http://www.recepalanli.com/kalp-krizi-nasil-olusur/) ve ani kalp ölümü bulunur. Ağrı tipik olarak; göğüs kafesi orta hattında hissedilen, baskı, ağırlık, sıkışma ve yanma şeklindedir. En önemli ayırt edici özelliği egzersiz ve duyusal gerilimle oluşmasıdır. Aktivitenin sonlandırılması veya dil altı nitrogliserin ile ağrı sonlanır. Ağrı, çeneye, omuza ve kola yayılabilir. Ağrıya; terleme, bulantı ve kusma eşlik edebilir.

Aort diseksiyonunda sırta vuran şiddetli, yırtıcı ve keskin ağrı oluşur. Ağrı ani başlangıçlıdır. Kişi hayatı boyunca hissetiği en kötü ağrı olarak tarifleyebilir.

Akut perikardit, nefes alma ile şiddetlenen batıcı, keskin (bıçak saplır gibi) ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ağrı; boyuna, omuzlara ve sırta yayılır. Ağrı yatarken artar, öne eğilince azalır. Fizik muayenede perikardiyal sürtünme sesi duyulabilir.

Özefagus ve mide hastalıklarındaki göğüs ağrısı tamamen kalp krizini taklit edebilir. Genelde gıda alımı sonrası olan, uzun süren ve göğüs kafesi arkasında yanma ve ağrı şeklindedir. Antiasitlerle ağrı azalır. Ağza gelen ekşi tat varlığı ile tanı konması kolaylaşır.

Pnömonide; keskin ve yeri belli olan göğüs ağrısı gözlenir. Ağrı öksürük ve solunumla artar. Bu tip ağrıya plöretik göğüs ağrısı denir.
Pulmoner embolide, göğüs kafesi arkasında baskı hissi şeklinde ve künt bir ağrı vardır. Plöretik göğüs ağrısı saptanır. Genelde nefes darlığı eşlik eder. Bazen hemoptizi olur.

Pnömotraksta ani başlangıçlı, keskin, batıcı, plöretik göğüs ağrısı olur. Nefes darlığı eşlik eder.

Kas-iskelet sistemi ağrıları, yeri iyi tarif edilebilen, keskin ve pozisyona bağlı ağrılardır. Dokunmakla ağrı hissedilir. Ağrı günlerdir vardır.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here