Gebelikte İlaç Kullanımı

0
334

 

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik ve emzirme döneminde ilaç kullanımı hem anne hem de bebek sağlığını etkileyebilmektedir. Bu yüzden bayanlar gebe kalmayı planladığı andan itibaren ilaç kullanma konusunda dikkatli olmalıdırlar. çünkü gebeliğin ilk sekiz haftasında fetus ilaçlara çok duyarlıdır. ilk iki hafta içinde alınan ilaçlar nedeniyle; ya embriyo ölür ya da etkilenmez. İki ile sekizinci hafta arasında ise organ gelişimi olur. Bu dönemde ilaçlar; büyük gelişme problemlerine neden olabilirler.Erkeklerin de gebelik düşünülüyorsa ilaç kullanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. A vitamini gibi ilaçlar kullanıyorken korunma önerilmelidir.

İlaç kullanmadan önce gebelik ve emzirme döneminde uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bu yüzden ilaçların açıklama kısmında, bu durumlarla ilgili ek bilgiler yazılmaktadır. Ancak ilaçların gebelik ve emzirme sırasında güvenilirliğini gösteren çalışma azdır. Bu yüzden yeni bilgilerle önceki bilinenler değişebilir. İlaçların çoğu güvenli olmakla birlikte sadece gerekli durumlara kullanılmalıdırlar. Bu sayede bilinmeyen risklerden korunulmuş olur.

1979 yılında FDA ilaçları; A,B,C,D ve X gruplarına ayırarak gruplandırdı. FDA; ilaçla ilgili bilinen çalışma verilerine göre bu sınıflamayı yapmıştı.  Bu basitti ancak riskleri anlatmakta yetersizdi. Zamanla bunun yanlış yorumlamalara yol açtığı saptandı. Bu yüzden 2015 yılında bu sınıflamadan vazgeçilerek yeni bir sınıflama sistemi oluşturulmuştur.

Yeni yapılan sınıflandırmada her durum için birinci seçenek ilaç ve bu başarısız ise ikinci seçenek ilaçlar belirlenmiştir. Ayrıca tek doz veya düşük doz kullanılması gereken ilaçlar belirlenmiştir. Emzirme  sırasında ilaç kullanımı durumunda emzirmenin kesilip kesilmeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca gebelikte kullanımı toksik veya kontraendike olanlar da belirlenmiştir. Bu ilaçlar kullanıldığı zaman da prenatal testlerle bebekte hasar gelişip gelişmediğinin tespit edilmesine gerek olup olmadığı belirtilmiştir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here