Gebelik ve Tiroid Hormonları

0
246

Gebelik ve Tiroid Hormonları

Gebelikte tiroid bezinin çalışmasında bazı değişiklikler olur. Öncelikle,  idrarla iyot atılımı arttığı için günlük iyot gereksinimi artar. Gebelerde günlük önerilen iyot alımı 250 mikrogram kadardır.  İyot eksikliği, hipotiroidiye yol açabilir. Gebelik sırasında, özellikle de ilk trimesterde tiroid bezi büyüyebilir.

Gebelik, kandaki tiroid hormon düzeylerini de etkiler. Östrojen hormonunun etkisiyle, tiroksin bağlayan globulin miktarı artar. Böylece kandaki total T4 ve T3 miktarı artar. Ancak serbest T4 ve T3 miktarı değişmez. Yüksek total T4 de, TSH’ı baskılar ve TSH miktarı azalabilir. Ayrıca; gebelikte artan hCG hormonunun zayıf TSH benzeri etkisi nedeniyle geçici bir hipertiroidizm durumu oluşabilir. Son trimesterde ise T4 azalabilir. Bütün bu değişiklikler nedeniyle, gebelerde tiroid hormonlarının normal değerleri, bir miktar değişmektedir. Mesela gebelikte TSH’ın alt ve üst sınırlarını biraz aşağıya çekmek gerekmektedir. TSH için normal değerlerin; ilk trimesterde 0.1 ile 2.5, ikinci trimesterde 0.2 ile 3, son trimesterde ise 0.3 ile 3 arasında olarak belirlenmesi önerilmektedir.

Hipotiroidi tedavisi alan bir kişi gebe kaldıktan sonra, tiroid ilacının miktarını %30 kadar arttırmak gerekmektedir. Gebelik boyunca hipotiroidinin yakın takibi gerekmektedir. Çünkü annedeki hipotiroidi, bebeğin başta beyin olmak üzere büyüme ve gelişimini olumsuz etkiler. Subklinik hipotiroidi durumunda da TSH değeri 10’u geçerse veya tiroid otoantikor değerleri yüksekse tedavi verilmesi önerilmektedir.

Gebelikte ile birlikte hipertiroidi varsa, radyoaktif iyot tedavisi verilemez. Tiroidektomi yapılması planlandı ise ikinci trimesterde yapılması önerilir. Hipertiroidi için diğer bir tedavi seçeneği de ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar ise plesantadan geçer ve bebekte hipotiroidi, guatr ve kretinizme sebep olabilir. Gebelikte propiltiyourasil daha güvenlidir. T4 değeri hafif yüksek kalacak şekilde ayarlanıp, mümkün olan en düşük dozda ilaç kullanılması önerilir. Gebelikte saptanan subklinik hipertiroidi ise tedavi gerektirmez.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here