E Vitamini

0
585
Omega 3 fish oil gel capsules

E Vitamini

E vitaminin vücudumuzda temel olarak iki tipi bulunur. E vitaminin aktif olan ve dolaşımda olan formuna alfa tokoferol denir.  Gama tokoferol ise gıdalarda bulunan ana formdur.  Gama tokoferol prostat kanserinden karşı koruyucudur. Tokoferol kelimesi yunancada çocuk doğurmak anlamına gelmektedir. E vitamininden zengin besinler;  doymamış yağ asidi içeren bitkisel yağlar, tohumlar, kabuklu çerezler, tam tahıllar, kuşkonmaz, avokado, çilek, kiraz, böğürtlen, yeşil yapraklı sebzeler ve domatestir. Yiyeceklerin, özellikle unun pişirilmesi ve işlem görmesi içindeki E vitamini miktarını azaltmaktadır.
Çölyak hastalığı, kistik fibrozis ve post-gastrektomi sendromu gibi yağ emiliminin bozulduğu durumlar, prematüreler, orak hücreli anemi, talasemi gibi kalıtsal eritrosit bozuklukları ve hemodiyalize giren hastalarda E vitamini eksikliği sıktır. E vitamini eksikliğinde, sinir hücre hasarı, kas güçsüzlüğü, denge bozukluğu, istemsiz göz hareketleri ve kansızlık görülür. Yeni doğanlardaki  eksikliğinde hemolitik anemi ve retrolental fibroplazi olarak bilinen göz bozukluğu gelişir.
E vitamini hücre membranlarını stabilize eder ve serbest radikallerden korur. Prostoglandin, proteinkinaz C ve fosfolipaz A2 sentezini azaltır.

 

RESİM

E vitaminin immün sistemde önemli bir görevi vardır. Timüs bezini ve eritrositleri hasardan korur. Buna ek olarak, immün sistemi oksidatif stresten korur.
E vitaminin ana kullanım amacı; antioksidan etkisi ile kanser, kalp hastalıkları ve inmeyi önlemektir. Ayrıca; karaciğer yağlanması, servikal diplazi, diyabet, dismenore, egzema, otoimmün hastalıklar, peptik ülser, yara iyileşmesi, artrit, SLE, RA, skleroderma, menapoz, premenstrual sendrom, osteoartrit, ülseratif kolit ve damar sertliğinde de kullanılmaktadır.
LDL oksidasyonunda azalma, trombosit agregasyonunda azalma, HDL seviyesinde artış, fibrinolitik aktivitede artış ile aterosklerozdan koruyucu etki göstermektedir. İnsülin bağımlı olmayan diyabetiklerde, insülin duyarlılığında düzelme ve plazma lipit seviyesinde azalma sağlamaktadır.
E vitamini kolesterol ve kolesterol taşıyıcı proteinlerin oksidasyonunu önler . Yağlar ve kolesterol serbest radikal hasarından sorunludur. Hasar oluştuğunda, yağlar ve kolesterol, lipit peroksidaz ve okside kolesterol denilen toksik bileşikler meydana getirirler. Anti-oksidanlar ise; bunun gibi hasara neden olan bileşiklerin oluşumunu önlerler. Tüm anti-oksidanlar içinde LDL oksidasyonuna karşı en büyük koruyuculuğu E vitamini gösterir çünkü bu vitamin LDL molekülüne kolayca birleşme yeteneğine sahiptir.
Yüksek dozda alındığında kansere karşı koruyuculuk sağlamaktadır ve eksikliğinde gastrointestinal sistem ve akciğer gibi belli kanser tiplerinin gelişme riski artmaktadır.
Diyabette, E vitamini gereksiniminde artış gözükmektedir. Çünkü, diyabette oksidatif stress önemli bir faktördür. E vitamini glukoz toleransını ve insülin duyarlılığını düzeltir. Ayrıca oksidatif stresi azaltarak, membranın fiziksel yapısını düzelttiği ve buna bağlı olan glukoz transportunu iyileştirdiğini gösteren çalışmalar vardır.
Fibrokistik meme hastalığı,memede şiddetli ağrı yapabilen, bening kistik şişliklerdir. Genelde adet dönemlerinde meydana gelir. 20-40 arası bayanlardaki en sık meme hastalığıdır. Genelde premenapozal sendromun bir parçasıdır. E vitamini bu durumda faydalı bulunmuştur. Ayrıca, sıcak basmasını ve menapoza bağlı vajinal komplikasyonları da azalttığı gösterilmiştir.
Tardiv diskinezi daha çok antipsikotik ilaçlara bağlı gelişen, yüz ve ağızda istemsiz hareketlerle karakterize bir sendromdur. Bu ilaçlar, yüz kaslarını kontrol eden sinir hücrelerinde serbest radikal hasarına yol açabilir. E vitamini, hücreleri serbest radikal hasarından korur, ve tardiv diskinezi tedavisinde etkilidir.

Tedavi için önerilen günlük  doz; 400-800 I.U ‘dir. Çoklu vitamin desteği ve fazladan C vitamini alanlarda günlük 400 I.U yeterli olmaktadır. Çünkü C vitamini, bu vitamininin antioksidan etkilerini arttırmaktadır. E vitamini yağda eriyen bir vitamin olmasına rağmen, oldukça güvenilirdir. Yan etki pek gözlenmez. Ayrıca bu vitamin, A vitaminin kullanımını kolaylaştırır ve B12’nin aktif formuna dönmesine yardımcı olur.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here