Çölyak Hastalığı

0
396

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı; buğday, arpa ve çavdar gibi gluten içeren tahılların alınması sonrasında, immün sistemin tetiklenmesi ve bağırsak mukozasında hasar oluşması durumudur. Gluten bağırsakta parçalanır ve peptid yapısındaki gliadin oluşur. Gliadin lenfositlere ulaştırılır. Lenfositlerden üretilen sitokin ve antikorlar doku hasarına yol açar.
Glutene en çok ince bağırsak maruz kaldığı için hasar da burada oluşur. Bağırsaktan besin emilimini sağlayan villüslerde atrofi, bağırsak mukozasında hasar ve kript hiperplazisi gelişir. Bu değişiklikler de besin emiliminde bozulmaya yol açar.

Hastalık bazılarında çok hafif seyreder ve tanı tesadüfen konulur. Ancak bazılarında ise çok ağır seyreder. Hastalarda en sık; ishal, karın şişkinliği, kilo kaybı ve halsizlik gözükür. Demir eksikliğine bağlı olarak anemi gelişir. Ayrıca osteoporoz gelişme riski artar.
Toplumdaki sıklığı yaklaşık % 1’dir. Tahıl yiyen herkes gluten ve gliadinle karşılaşır ve immün yanıt oluşturmaz. Sadece genetik yatkınlığı olanlarda hastalık gelişir. Dolayısıyla hastalığın genetik özelliği de vardır.

Tanı labaratuar testleri ile konulabilir. Ayrıca ince bağırsak biyopsisi de tanı konulmasına fayda sağlar. Tanıda kullanılan en önemli testler; doku transglutaminazına karşı gelişen IgA ile deamine gliadine karşı gelişen IgA ve IgG antikorudur. Ayrıca anti endomisyum antikorlarına da bakılmaktadır.

Temel tedavi ömür boyu glutensiz diyettir. Gluten diyetten çıkarılınca hızla iyileşme saptanır. Çölyak hastalığı uzun süre tedavisiz kalırsa ince bağırsakta maligniteye yol açabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here