Çinko Eksikliği

0
1331
Collage of products containing zinc

Çinko Eksikliği

Çinko, hücrelerimizin hepsinin içinde ve 200 kadar enzimin yapısında bulunur. Ayrıca, timus hormonları, insülin, büyüme hormonu gibi birçok hormonun oluşumunda görev alır. İnsanda ortalama olarak 1.4-2.5g çinko bulunmaktadır. Vücutta, en çok kas dokusunda(%65) depolanır. En yüksek oranda eritrosit ve lökositlerde bulunur. Erişkinlerin günlük çinko ihtiyacı 15 mg kadardır.

Çinko en çok, balık ve deniz hayvanlarında, kırmızı et ve bitkilerde bulunur. Bitkilerde bulunan çinkonun emilimi daha azdır. Çünkü bitkilerde fitik aisde bağlı olarak bulunur ve bu halde çözünemediği için emilimi azdır.

Bazı besinlerin 100 gramındaki çinko miktarı şöyledir: Balkabağı 7.5mg, zencefil kökü 6.8mg, kuru bezelye 4.2mg, tam buğday 3.2mg, badem 3.1mg, ceviz 3mg, fındık 2.4 mg, turp 1.2 mg, patates 0.9mg.

Ciddi çinko eksikliği nadirdir. Eksiklik geliştiğinde; cilt değişiklikleri sık gözükür, immün fonksiyonlarda bozulmaya bağlı tekrarlayan enfeksiyonlar gelişir. Çinko eksikliği daha çok yaşlılarda saptanır. Besinlerle alınan çinkonun %47-67 si emilir.

Çinko eksikliği ile ilişkili durumlar:
* Sık ve/veya ciddi enfeksiyonlar
* Uyku ve davranış bozuklukları
* İştah azalması
* Yara iyileşmesinde gecikme ve cilt bozuklukları
* Büyüme ve gelişme geriliği
* Ruhsal hastalıklar
* Koku ve tat kaybı
* İnflamatuar Barsak Hastalıkları
* Gece körlüğü
* İnfertilite ve adet düzensizliği
* Saçta kepeklenme ve dökülme
* Sivilce, egzema, sedef hastalığı
* Ağızda yara, dilde beyaz tabaka oluşumu ve ağız kokusu

Çinko eksikliğinde gözüken diğer bir durum da pika sendromudur. Pika sendromu; kil, toprak, kireç ve cam benzeri gıda olmayan maddeleri yeme alışkanlığıdır. Böyle bir durum varlığında çinko düzeyine bakılması önerilmektedir.

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here