Çarpıntı Nedenleri

0
380

Çarpıntı Nedenleri

Çarpıntı, kendi kalp atımımızı farkettiğimiz, oldukça rahatsız edici bir histir. Kalbin hızlı veya kuvvetli çarptığı ve kalp atımlarının boyun ve göğüs kafesinde farkedilmesi şeklinde hissedilebilir. Çarpıntı toplumda oldukça sık gözükmektedir.

Çarpıntının en sık nedenleri anksiyete ve aritmidir. Çarpıntı nedenleri kalbe ait ve kalp dışı nedenler olarak ikiye ayrılır.
1. Kardiyak nedenler; kalbin damarsal hastalıkları, kalp iletim yolu bozuklukları ve ritm düzensizlikleri bu gruptadır. Sinüs ritmi dışındaki tüm ritimler çarpıntıya neden olabilir.

2. Kalp dışı nedenler:
– İlaçlar; digoxin, beta agonistler, kafein, antihistaminikler, psödoefedrin, alkol ve nikotin.
– Kan hacmini arttıran durumlar; ateş, gebelik, Paget hastalığı, stress ve egzersiz.
– Hastalıklar; hipertiroidi, reflü, feokromasitoma, anemi ve hipoglisemi.
– Psikiatrik nedenler; panik atak, anksiyete bozukluğu, depresyon ve somatizasyon. Psikiatrik olduğunu kabul etmeden önce diğer nedenlerin olmadığı gösterilmelidir.

Çarpıntı nedenini saptayabilmek için ilk iş EKG çekilmesidir. Ayrıca kan sayımı, elektrolit düzeyleri ve tiroid hormonları da istenmelidir. Hastanın ayrıntılı öyküsü alınmalıdır. Burada çarpıntının kaç yaşında başladığı, çarpıntının sıklığı, süresi ve pozisyonla ilişkisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayrıca çarpıntı anında baş dönmesi ve bayılma hissi veya bilinç kaybı olup olmadığı öğrenilmelidir.

Hastadan alınan hikaye, kan tahlilleri ve EKG ile tanı konulamadıysa ileri incelemeler gerekir. En sık 24 veya 48 saat süreli ritm holter yapılır. Çarpıntının egzersiz ile ilişkisi varsa efor testi yapılmalıdır. Hastada aritmi saptandı ise yapısal kalp hastalığı varlığı açısından EKO yapılması önerilir. Baygınlık hissi ve bilinç kaybı ile birlikte ise elektrofizyolojik çalışma yapılması gerekebilir.

Çarpıntıda tedavi altta yatan durumun tespit edilip düzeltilmesidir. Yapılan çalışmalarda çarpıntının tek başına mortaliteyi arttırmadığı gösterilmiştir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here