Biotin Eksikliği

1
720

Biotin Eksikliği

H vitamini (biotin), aminoasit ve yağların oluşumuna ve yapısına katılır. Biotin  eksikliğinde, insanın metabolizması ciddi şekilde bozulur. Biotin vücudumuzdaki dört enzim için mutlaka gerekli olan bir kofaktördür. Bu enzimlerden karboksilaz; moleküldeki karboksil grubuna bir CO2 ekler. Bu enzim, şeker, yağ ve aminoasit metabolizmasında görevlidir. Biotin ayrıca; glukozun kullanılmasında , yağ asitlerinin oluşumunda ve yıkılmasında, aminoasitlerin amino grubunun naklinde, hücre büyümesinde ve replikasyonda görevlidir.

Biotinden zengin besinler: peynir, kırmızı et , soya fasulyesi, karnabahar, yumurta, mantar, kuruyemiş ve tam tahıllardır. Çiğ yumurta da bulunan avidin maddesi,biotine bağlanarak, emilimini önlemektedir. Kullanılabilir formları; saf biotin veya biositin’dir. Biotin diğer B grubu vitaminleri ile sinerjik olarak çalışır. Alkol biotinin emilimini ve kullanımını inhibe eder. Antibiyotikler, bağırsakta biotin üreten bakterilere hasar vererek,  seviyesini azaltabilirler.

Biotin, tırnakların kuvvetli, saçların sağlıklı olmasını sağlar. Biotin eksikliğinde erişkinlerde, deride kuruma ve pullanma,bulantı, iştahsızlık ve yağ bezlerinde artış gözükür. Altı aydan küçüklerde ise, seboroik dermatid ve saç dökülmesi görülür.

Biotin, tırnakların kuvvetlenmesi ve saçların sağlıklı olması için, en çok kullanılan besin desteklerinden biridir. 1940’lı yıllarda, tırnakların kırılgan olması ile B kompleks vitaminlerinin eksikliği arasında bağ olduğu bulundu.Önce biotinin at ve domuz tırnağını kuvvetlendirdiği gösterildi. Yeni yapılan çalışmalarda; nedeni bilinmeyen tırnak kırılganlığı olanlarda biotin desteği ile, tırnakların kuvvetinde artış saptanmıştır. Biotinin saçlardaki faydalı etkisinin sebebi muhtemelen, kafatası derisindeki, yağ metabolizmasını düzelmesidir.

Seboroik dermatid, yağlanma artışı ve kepeklenme ile seyreden oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Hastaların bazılarında, cilt çok yağlı olurken bazılarında ise kurudur. Pullar, büyük plak veya yaraya yapışıktır. Bebeklerdeki seboroik dermatide biotin eksikliği neden olabilmektedir. İnsandaki biotinin çoğu,bağırsaklardaki bakterilerce üretildiği için, bazı araştırmacılar yeni doğanlarda, normal barsak florası olmadığı için biotin eksikliği geliştiğini düşünüyorlar. Bebeklerdeki seboroik dermatid; ya annelerine biotin vererek, anne sütünden bebeğe geçerek ya da anne yoksa direkt bebeğe vererek başarılı şekilde tedavi edilebilmiştir. Erişkinlerdeki seboreik dermatitte, tek başına biotin tedavisi genellikle yeterli değildir. Bazı araştırmacılara göre,seboroik dermatitte, uzun zincirli yağ asit sentezi bozulmuştur. Yağ asidi metabolizması için; biotin, piridoksin,pantotenik asit, niasin, tiamin gibi B grubu vitaminler gerekmektedir. Seboroik dermatidin etkili tedavisi için, muhtemelen tüm bu B grubu vitaminlere gereksinim vardır.

Biotin desteği, insülin duyarlılığında ve glukokinaz anziminin aktivitesinde artışa neden olur. Glukokinaz enzimi,karaciğerde glukozun kullanılması için ilk basamakta gereklidir. Diyabetlilerde glukokinaz seviyesi oldukça düşüktür. Diyetle yüksek doz biotin verilmesinin; diyabetiklerde, glukokinaz aktivitesini ve glukoz metabolizmasını düzelttiği ayrıca diyabetik nöropati tedavisinde de faydalı olduğu gösterilmiştir.

Biotin için bir doz sınırı belirlenmemiştir. Genelde güvenli sınır 30 ile 100 mikrogram/gün arasındadır. Kuvvetli tırnak ve sağlıklı saçlar için önerilen doz 1-3 mg/gün dür. Bebeklerde seboroik dermatid tedavisi için annelere 2x3mg/gün verilmesi önerilmektedir. Sütle beslenemeyen yeni doğanlara ise,100-300 mikrogram/gün verilmelidir. Bu bebeklere normal barsak florasını yerleştirmek için ayrıca ‘bifidobakterium bifidum’ ve fukto-oligosakkaritler de verilmelidir. Yenidoğanlarda frukto-oligosakkarit varlığında biotinin temel kaynağı, bifidokbacterium bifidum’dur.

1 YORUM

  1. Degerli Hocam ;
    Saçımda aşırı yaglanma ve kepeklenme var ve benim yeni öğrendiğim Hasimato Hipotroidi hastalığım varmış ve kan tahlilinde B12 , çinko gibi değerlerim düşüktü muhtemelen biotin de düşük olma ihtimali yüksek size bir sorum olacaktı biotin in düşük çıkması hipotroididen olma ihtimali var mı ? Birde saç yağlanması biotinden olma ihtimali var mı ? Dolayısıyla hipotroid mi buna ana sebeb olmuş mudur ? Cevap verirseniz çok sevinirim.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here