Bel Ağrısı

0
331

Bel Ağrısı

Çok sık görülen bir durumdur. İnsanların %80’inde en az bir kez bel ağrısı gelişir. Bel ağrıları çok sık gözükmekle birlikte çoğu iyi huyludur. Tedavi edilmese bile %90’ı iki hafta içinde iyileşmektedir.

Bel ağrısının en sık görülen tipi mekanik bel ağrısıdır. Burada ağrı, bazı pozisyon ve hareketlerle artarken, oturmak ve istirahatle azalır. Bel ağrısı bölgesel ve tek taraflıdır. Genelde hareket kısıtlılığı yapmaz. Bir diğer ağrı nedeni radiküler ağrıdır. Burada sinirde sıkışma mevcuttur. Ağrı sinir trasesi boyunca hissedilir, belin her iki tarafındadır. Duyu ve motor sinir fonksiyonlarında azalma eşlik edebilir.

Bel ağrısında en sık yapılan hata, gereksiz yere rötgen ve kan tahlilleri istemektir. Ayrıca, hastaları yatak istirahatine zorlayıp, iş gücü kaybını arttırmak da yanlış uygulamalardandır. Bu yüzden bel ağrısının nedeninin ciddi olup olmadığı hikaye ve fizik muayene ile araştırılmalıdır. Şu durumlar varsa bel ağrısının nedeninin ciddi bir hastalık olduğu düşünülmelidir. Bel ağrısının altı haftadan uzun sürmesi, geceleri olması, tedaviye yanıtsız olması, kanser öyküsü olması, kilo kaybı gelişmesi, sabah tutukluğunun uzun sürmesi, babinski gibi patolojik reflekslerin olması, otonomik disfonksiyonun eşlik etmesi, mesane ve bağırsak çalışmasında bozukluk gelişmesi. Bu durumlarda ileri incelemeler yapılmalıdır.

Bel ağrısına yol açan ve acil tedavi gerektiren şu durumlar akılda tutulmalıdır. Aorta genişlemesi ve Kauda Ekuna Sendromu. Kauda Ekuna Sendromu; omur iliğin altındaki liflerin basıya uğramasıdır. Hastada, motor ve duyu kaybı ile idrar ve gayta kaçırma gelişir. Tedavisi cerrahidir. Tedavi edilmesse kalıcı felç olabilir.

Bel ağrısı ile ilk kez gelen birinde acil tedavi gerektiren durum düşündüren bir belirti yoksa, görüntüleme ve kan tahlili yapılması önerilmez. Hastaya kontrollü fiziksel aktivite, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve lokal streoid tedavisi verilebilir. Hastaların günlük işlerine devam etmesi teşvik edilmelidir. Eğer tedaviye yanıt yoksa hasta tekrar değerlendirilmeli ve gereğinde kan tahlilleri ve görüntüleme yöntemleri istenmelidir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here