Arı Sokması

0
331

Arı Sokması

Arı, kuyruğundaki gizli olan iğnesini vücuda saplar. Bal arıları iğnesini batırınca, iğne çatallı olduğu için geri çıkaramazlar. İğne deride kalır ve arı ölür. Yaban arılarının ise iğnesi kalmaz ve defalarca sokabilir. Arının iğnesiyle bağlantılı zehir torbası vardır. Arı zehirinde çeşitli enzimler vardır. Arı cinsine göre bunlar değişir. Arı sokmalarında insanlarda, değişik şiddette alerjik olayların ortaya çıkmasının bir nedeni budur. Diğer nedeni de kişinin bireysel duyarlılığıdır. Ciddi atopisi olanlarda tek bir arının sokması bile ölüme neden olabilir.

Sokulan bölgede ağrı, kızarıklık ve şişme gelişir. Saatler içinde yavaşca bu belirtiler azalır. Bazen birkaç gün sürebilir. Bu durumda, sekonder bakteriyel enfeksiyonla karışabilir. Ateş yüksekliği ve lenfanjit olması bakteriyel enfeksiyonu düşündürür. En korkulan durum anaflaksi gelişmesidir. Arı sokması sonrası, korku ve endişe nedeniyle; kötü birşey olacak hissi, nefes darlığı, çarpıntı ve kusma hissedilebilir. Bu durum ise yanlışlıkla anaflaksi olarak kabul edilebilir. Anaflakside ise; yüzde kızarıklık, ürtiker,(http://www.recepalanli.com/allerji-ve-urtiker/ )anjioödem, kusma, ishal, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü ve şok görülür. Kaşıntı sıklıkla gözükmez.

Arı sokması sonrası gelenlere;  sokulan bölgenin suyla yıkanması ve arının iğnesinin cımbız veya düz kenarlı bir alet yardımıyla çıkarılması önerilir. Sadece sokulan bölgede, kısa süreli ve lokal reaksiyon gelişti ise; soğuk uygulama yapılması, antihistaminik ve ağrı kesici verilmesi önerilir. Alerjik reksiyon geniş bir alanda ise kısa süreli oral steroid tedavisi verilebilir.

Anaflaksi gelişti ise; epineprin verilir. Sadece deri bulgusu olsa bile anaflakside epineprin mutlaka verilmelidir. Yetişkinlerde, epinefrin; 1:1000’lik ampülden, 0,3-0,5 ml dozunda deri altına ya da kas içine uygulanır. Yanıt alınamıyorsa, epinefrin 10-15 dakikada bir tekrar verilir. Hastalar en son epineprin dozundan sonra en az altı saat hastanede izlenmelidir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here