Ankilozan Spondilit

0
413

Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit(AS) nedeni bilinmeyen, omurga ve periferik eklemlerin inflamasyonuyla giden bir romatizmal hastalıktır. Ülkemizdeki görülme sıklığı yaklaşık % 1‘dir. AS erkeklerde daha sıktır.

AS genelde yirmili yaşlarda ara ara ataklar halinde olan kalça ve belde ağrı ile otuz dakikadan uzun süren tutukluk şeklinde başlar. Bu tutukluk sabah artar, egzersiz sonrası azalır.Ataklar arası hasta normal olduğu için tanı geç konur. Bel ağrısının ayrıcı özellikleri şunlardır: sinsi başlaması, egzersizle azalması ancak istirahatle azalmaması ve elli yaşından önce başlamasıdır.

AS’de tutulan periferik eklem sayısı RA’dan daha azdır. AS periferik eklemleri asimetrik olarak tutar.RF ve anti-CCP oluşmaz. Eklem kenarındaki kemiklerde kaynaşma RA’dan daha sık görülür.

Bağ ve tendonların kemiğe yapışam bölgesinde inflamasyon (entezit) vardır. Kemikte lokal erezyon ve yıkım oluşur.Bu da kemikte yeni çıkıntı oluşumanuna yani sindesmofitlere yol açar. Sindesmofitler birleşir ve kemikleşir. Böylece omurgada bambu kamışı görünümü ortaya çıkar. Omurgaya esneklik sağlayan bağların ardışık kemikleşmesiyle, omurga adeta alçıya alınmış gibi sabitlenir. Bu da kişide bel ve boyun hareketlerinde kısıtlanmaya ve öne doğru kamburluğa neden olur.
Boyunda fleksiyon yaparken beldeki lordozun devam etmesi ilk belirtilerdendir. Hastalık ilerleyince tüm omurga tutulur ve herhangi bir yöne hareket edemez hale gelir. Entezite bağlı olarak; aşil tendonunda şişlik, topuk ağrısı ile el ve ayak paramağında sosis gibi şişlik gelişebilir. Boyun hareketlerindeki ciddi kısıtlılık gelişince, baş hareket edemez, görüş alanı daralır ve kişi ancak tüm vücudunu çevirerek başına yön verebilir. Göğüs kafesindeki kemikle kıkırdak birleşimindeki inflamasyon, hem ağrıya hem de göğüs kafesi genişelmesinde azalmaya yol açar.

Eklem dışı bulgular olarak aortit ve aort yezmeliği gelişebilir. Üveit ve buna bağlı olarak; göz ağrısı, fotofobi ve bulanık görme görülebilir. İltihaplı barsak hastalığı, amiloidoz ve böbrek yetmezliği gelişebilir.

2
AS hastalarının %90’ında HLA B27 testi pozitiftir. Sedimatasyon ve CRP artışı olur.İlk radyolojik bulgu bilateral ve simetriktir sakroilettir. MRG, bunu direkt grafiden iki yıl önce gösterir.Direkt grafide sklerozis ve erezyon saptanabilir.

Tedavide en önemli nokta erken tanı konulmasıdır. Böylece sindesmofitler gelişmeden önce önleyici egzersizler yapılabilir. Egzersiz, hastanın duruş ve esnekliğinin korunması için gereklidir. Bunlar boyun, sırt ve bel için germe; göğüs kafesinin esnekliğini korumak için solunum egzersizleri gibi egzersizlerdir. Paraspinal kasların güçlenmesi de sağlanır. Ayrıca yastıksız ve sert bir zemide sırt üstü yatış önerilmektedir.Ağrı için ilk seçenek non-steroidal ağrı kesiciler ve steroidli kremlardir.Metotreksat ve sülfasalazin periferal eklemlere etkilidir ancak omurgaya etkisizdir.

TNF alfa inhbitörleri (http://www.recepalanli.com/romatoid-artrit-tedavisi/)hastalığın seyrini değiştirmiştir. Bu ilaçlar; inflamsyonu azaltıp, hızlı dramatik ve uzun süreli semptomlarda azalma sağlar. İlaç kesilince relaps olabilir. Ancak aylarca etkisi devam eder ve aralıklı tedavi seçeneği sunar. Osteoporoz gelişme riski artmıştır. Bunun için pamidronat kullanılabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here