Ağızda Kötü Koku Neden Oluşur?

0
714

Ağızda Kötü Koku Neden Oluşur?

Genelde vücuttaki kötü koku yapan nedenler bakterilerdir. Bakteriler bulunduğu ortama kötü kokulu gaz salarlar. Bakterilerin çoğalması ve enfeksiyon oluşturması ile kötü koku oluşabilir.

Ağız kokusunun en sık sebepleri ağız kaynaklıdır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: dilde bakteri miktarında artma, diş kökü enfeksiyonları, diş çürükleri ve ağızdaki ülserler ve yaralar.

Diğer nedenler; sinüzit, tonsillit ve pnömoni gibi solunum sistemi enfeksiyonları, midede helikobakteri enfeksiyonu ,gastrit ve parazitler olabilir. Ayrıca açlık, vitamin eksikliği, yaşlılık ve çay kahve ve sigara tüketimi de ağız kokusu yapabilir.

Sadece sabahları olan ağız kokusu herkeste az miktarda olabilir. Uykuda tükürük miktarımız azalır ve ağızdaki bakteri sayısı artar. Tedavi gerekmez. Ancak gün içinde oluyor ve başları da bunu fark ediyorsa ağız kokusunun nedeni araştırılıp tedavi edilmelidir. Ağız kokunuz varsa diş hekimi, kulak burun boğaz ve gastroenteroloji uzmanlarına başvurmanız önerilir. Burada yapılan muayene ile ağız kokusunun nedeni bulunabilir. Dolayısı ile neden tedavi edilirse ağız kokunuzdan kurtulabilirsiniz.

Kokuyu azaltmak için neler yapılabilir? Tükürük ağız kokusunu önler. Hem içerdiği bileşikler bakterileri öldürür hem de ağızda kalan gıda artıklarını mideye gönderip kötü kokmasını önler. Gün içinde ara ara su içilmesi tükürük salgını arttırır. Ayrıca şekersiz sakız çiğnenmesi de tükürük salgısını arttırır

Çok fazla et ve yağlı gıda tüketmeniz önerilmez. Bunun yerine meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır.

Düzenli ağız ve diş temizliği önerilir. Sigara ve alkol alımının bırakılması gereklidir. Ayrıca boğaz gargaralarının da faydası olabilir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here